Our Current Leadership Team

Officers

Moderator - Rev. Don Hoy, Southside

Vice Moderator - 

Clerk - Mrs. KaRetha Kelley

Treasurer - Mrs. Elena Lavigne, Live Oak

Historian - Mrs. Mary Broussard, Hebron 

Partnership Ministries

Baptist Collegiate Ministry at SLU - Don Hoy, Todd Whirley

Camp Living Waters Baptist Assembly - 

Linda Burleigh, Trey Cowell, John Vicknair, Willis Easley, Merlin McCon 

CommUnity Hands of LP - KaRetha Kelley, Lamar Davis, Ruffin Griffin, Teresa Broussard

Associational Council

Don Hoy, Elena Lavigne, KaRetha Kelley, 

Mary Broussard, Bobbie Shaffett, 

Justin Woulard, Mike Fielding, Howard Turner, Tom Higginbotham, Robbie Isom, 

Patti Higginbotham, Luke Hand

Executive Board

Agape' - Chris Hardison, 

Amite - Michael Luce, 

Bethel - James "Bubba" Courtney, 

Carroll - Larry Badon, 

Central - Robby Dickerson, 

Christ's Community - Willis Easley, 

Colyell - Jeremy, Glascock, 

Community Springfield - Dane Blankenship, Denham FBC - Leo Miller, 

Don Avenue - Tom Higginbotham, Doyle -    , 

Emmanuel - Max Landry, 

Faith - Trey Cowell, 

French Settlement FBC - Herb Cowan, 

Gray's Creek - David Brown, 

Greater Third Zion - Calvin Brown,

Head of Island - Billy Minyard, 

Hebron - Charley Westbrook, Jr., 

Holden - Russell Hinson, 

Judson - David Lane, 

Live Oak - Johnny Morgan, 

Livingston, FBC - Jason Purdy, 

Macedonia - Roger Dunlap,

Magnolia- Berkley Boyd, 

Maurepas - Glynn Reine, Sr., 

New Bethlehem - Randall Gill, 

New Covenant - Keith Zachary, 

Northside - Lynn Rodrigue, 

One Life - Dana Trahan, 

Pine Grove - Paul Taylor, 

Red Oak - Jack Varnado, 

River of Life - Bobby Ready, 

Riverside - Larry Hubbard, 

Salem - Bobby Duncan,

Satsuma - Brad Delaughter, South Walker - Mark Carroll, 

Southside - Don Hoy, 

The New Beginnings - Charles Ray Smith, 

The Way Denham Springs - Joshua Spinks,

The Way Livingston - Rhett Major, 

Iglesia El Camino - Miguel Flores, 

Victory - Chad Ward, 

Walker - Lonnie Wascom, 

Watson - John Pemberton

Committees and Ministry Teams

Credentials - Gerald Martin, Leo Miller, Russell

Finance - Larry Badon, Robbie Isom, Paul Taylor, Frank Mons, Denise Flippen

Missions - Elaine Arnold, Brad Delaughter, Fred Hart, Phil Pankey, Angela Bergeron, Lynn Rodrigue, Bobby Sullivan

Nominating - Joshua Spinks, Herb Cowan, Billy Minyard, Glynn Reine, Randall Gill

Scholarship - Keith Zachary, David Marshall, Katherine Arnold

Personnel - Howard Turner, James "Bubba" Courtney, Johnny Morgan


Christian Social Services - KaRetha Kelley

Crisis Ministry - Howard Turner

Disaster Relief/Chainsaw/Mud-out - Tom Higginbotham

Church Planting - Justin Woulard

College Ministry - Mike Fielding

Minister's Conference - Mark Carroll

Children's Ministry - Robbie Isom

Women's Missions & Ministry - Patti Higginbotham

Youth Ministry - Luke Hand